Pri pomisli na letnje raspuste iz detinjstva, uvek nas obuzme seta. Bili su to beskrajno dugi dani ispunjeni smehom, igrom i avanturama.
Druženja su trajala do sumraka, priroda je bila naše igralište, a knjige prozor u daleke svetove. Svaki trenutak bio je pun života. Nije nam trebala tehnologija da bismo se zabavili, samo malo mašte i dobro društvo.
Deca danas sve ređe posmatraju svet oko sebe. Njihov svet stane u ekran telefona, svetleći prozor kroz koji zure satima. Sve je manje jurcanja po dvorištima, istraživanja skrivenih kutaka ili zamišljanja priča dok leže na travi i gledaju oblake.
Prsti im prebrzo prelaze preko ekrana telefona, ali im je teško da drže olovku. Igrice im drže pažnju satima, ali brzo gube interesovanje za knjige, crtanje ili igru napolju. Dosada im je najveći problem jer nisu naučeni da iz nje nastaje kreativnost.
„Dali smo deci pametne telefone, a zauzvrat im oduzeli detinjstvo.“
Kao vlasnice muzičke škole, svakog dana gledamo decu koja sviraju. Decu koja ne gledaju u ekrane, već u note, u svoje prste, jedni u druge. Gledamo ih kako se smeju dok zajedno stvaraju melodije, kako uče da slušaju i izražavaju se bez reči. U tim trenucima, tehnologija im nije ni na pameti – uronjeni su u nešto mnogo veće, dublje i lepše.
I tada nam je sinulo. Ako muzika može toliko obogatiti njih, zašto ne bismo pokušale da je približimo i drugoj deci? Onima koji još nisu otkrili tu čaroliju, koji ne znaju kako je to stvoriti nešto vlastitim rukama i srcem.
Tako je nastala ideja o letnjem kampu, mestu gde će deca moći da istražuju umetnost, muziku i kreativnost daleko od ekrana. Mestu gde će možda pronaći ljubav koja će ih pratiti ceo život.
Ako ih udaljimo od ekrana i damo im pravu priliku i vrednost, možda mogu da spoznaju nova interesovanja daleko od ekrana. Zato smo pokrenule letnji kamp koji ih uvodi u umetnost, a posebno u muziku. Jer kad jednom osete uzbuđenje stvaranja, melodije i ritma, shvatiće koliko je taj svet bogat. Možda će pronaći ljubav koja će ih pratiti ceo život. Kad ti život ispuni muzika, nema mesta za dosadu!
Jedan od ciljeva našeg kampa je upravo to – da odvojimo decu od ekrana ali i da im damo alate kako bi osmislila svoje vreme i kada ekrana nema.

Izazov bez ekrana: Kako deca uče da uživaju kao što smo mi nekada uživali?
I sami smo roditelji koji se trude da ograniče deci pristup ekranima, kao i da ih zainteresuju za živi svet oko sebe, za umetnost, stvaranje i zdravu komunikaciju.
Sve ovo su sadržaji i veštine koje savremenom čoveku poboljšavaju kvalitet života i u njega unose smisao. Možemo dodati i da su deca sklona umetnosti po strukturi osetljivija i zato je bavljenje umetnošću za njih ključni alat da se približe sebi ali i svetu oko sebe.
Naš Eva Art Kamp ima sve te vrednosti.
Ceo koncept kampa je usmeren na svako dete ponaosob, a sastoji se od smene različitih umetnosti, individualnog pristupa i mnogo druženja. Trudimo se da proniknemo u sklonosti svakog deteta i da ga ohrabrimo da iskaže svoje potrebe.
Da li znate da se 30% dece vraća na Eva Art Kamp? Kao i da je kamp bio presudan za desetke učesnika da se odluče da počnu da sviraju neki instrument?
Ne možemo da se odlučimo koju aktivnost deca najviše vole ali se na kraju nedelje sve aktivnosti spoje i srode u jednu predivnu priredbu koja se pamti celo leto.
Ono što ipak smatramo najvećim benefitom je to što smo tokom pet dana decu inspirisali i pružili znanje i alate da nastave istraživanje živog sveta oko sebe koji postoji i raduje im se i van ekrana.

Zašto je detoks od ekrana važan za dečiji razvoj?
Svedoci smo brojnih problema koje izaziva prevelika izloženost ekranima.
Neke od njih su poremećaj pažnje, sna, anksioznost, nemogućnost istrajavanja, kao i brojni drugi razlozi koje dovode do problema sa učenjem i komunikacijom.
Deca se kroz igrice kao i izloženost društvenim mrežama zatvaraju u paralelni svet koji im posle nekog vremena izaziva mnogo više problema nego radosti. Zavisnost od lajkova, prelaženja nivoa ili gledanja nadovezujućih kratkih videa samo remeti prirodan emotivni balans dece, kao i usredsređenost na duže staze.
Deca su sve manje u stanju da se fokusiraju ali i razumeju svet oko sebe. Kada treba da se u njemu snađu, povlače se, ne komuniciraju jasno, “preživljavaju” i ubrzo vraćaju natrag u bezbedno plavo svetlo ekrana.
Zato je važno da period kada deca ne gledaju u telefone tokom dana bude višestruko duži od onih perioda kada su izloženi sadržaju. Najnovija istraživanja govore da to treba da bude manje od dva sata dnevno, a mi se iskustveno sa time potpuno slažemo.
Program letnjeg kampa za decu

Program kampa pažljivo je osmišljen da bude podsticajan ali i opuštajući.
Kroz psihološku radionicu prvog dana, upoznajemo se, razmenjujemo osnovne informacije o sebi ali i pravimo uvod za predstavu koja će se spremati tokom nedelje. Deca se ovde adaptiraju na novu sredinu, krišom međusobno zagledaju, a već na prvoj pauzi možemo ih naći u zajedničkoj igri.
Deo predstave su scenografija i kostimi koju deca sama prave, kao i koreografija uz popularne i vredne muzičke numere. Ono što je prava poslastica je to da se predstava piše na licu mesta i da svi učesnici dobijaju ulogu “po svojoj meri”. Stidljivija deca nekad više vole da se izraze pod pokret, a ona zrelija kroz više teksta.

Najvažnije je da svi prođu kroz proces stvaranja i da mogu to da ponove i sa svojim društvom u parku ili ukućanima nakon što se kamp završi.
Profesorka Italijanskog tokom nedelje nauči decu da se predstave, broje, kao i da otpevaju jednu od klasičnih italijanskih kancona. Kroz ponavljajuće igre, deca lako zapamte sve zadatke i obično im ostanu u svesti još dugo nakon kampa.
Novost koja postoji od prošlog kampa je Radionica pisanja na kojoj deca uče da postave glavne likove, da razrade glavnu temu i da zaokruže priču. Ovaj proces je itekako dragocen za sve đake jer im pomaže u svim elementima pisanja koja ih čekaju u školi. Uz to, daje im osnovu zahvaljujući kojoj mogu i sami da istraže svoj spisateljski dar i dodatno se zabave tokom leta.
Na kraju dana deca sviraju izabrane instrumente – klavir ili gitaru. Ova grupna radionica sviranja uvek pričinjava deci veliku radost. Nestrpljivo se smenjuju oko klavira jedva čekajući svoj red, dok na grupi mladih gitarista svako ima svoj instrument kako bi učili brže jedni od drugih.

Ovo iskustvo im pomaže da osete da li je baš muzika to što ih zanima, a uz to i da odaberu instrument.
Ono što nas na kraju nedelje čeka je završna priredba. Roditelji budu često u neverici koliko sadržaja deca kroz igru mogu da nauče za pet dana. Uz to, ona su nepovratno promenjena – na bolje i nastavljaju da rastu sa novim idejama, inspiracijom i prijateljstvima.
Letnji kamp u Beogradu Eva Music School: Prilika da deca ponovo budu deca
Na Eva Art Kampu ne postoje ekrani ali postoji jasna struktura pa deca imaju priliku da budu samo deca. Deca se igraju, stvaraju i zabavljaju učestvujući u najboljem sadržaju pažljivo osmišljenog samo za njih.
U pauzama crtaju, pričaju, stiču nove prijatelje. Njihova spontanost, šale i smeh odjekuju našom školom tokom pet dana našeg umetničkog kampa.
Uverite se i sami:




Želiš li upisati dete na Eva kamp! Požuri, broj mesta je ograničen!
Cena kampa je 199 eura po sedmici. Za drugo dete iz iste porodice cena je 179 eura po sedmici.
Termin je od 30. juna do 4. jula.
Od ponedeljka do petka od 8.30h do 15.30h u prostorijama naše muzičke škole na Dedinju u Beogradu, Dr Vojislava Stojanovića 7.
Moguće je doplatiti još jedan sat čuvanja po završetku aktivnosti do 16:30h, i ova usluga se dodatno naplaćuje 20 eura po sedmici.
Ne propustite “early bird” za prijave do 1. aprila cena za svu decu je 179 eura!
Grupa je ograničena do 20 polaznika, zato požurite i prijavite svoje dete što pre!
Prijavu možete da popunite ovde: https://evamusic.rs/kontakt/